بتن شاتکریت چیست ؟

خانه » مقالات » بتن شاتکریت چیست ؟

شاتکریت چیست ؟

به اجرای ملات یا بتن، با فشار هوا با سرعت بالا، بر روی سطوح مشخص شاتکریت گفته می‌شود که به دو دسته اصلی زیر تقسیم می‌شود:

 • شاتکریت مخلوط تر
 • شاتکریت مخلوط خشک

در زیر به صورت مختصر هر یک از انواع شاتکریت را معرفی و مزایا و معایب آن‌ها را بیان می‌نمائیم.

شاتکریت خشک و شاتکریت تر
شاتکریت خشک و شاتکریت تر

بتن شاتکریت مخلوط خشک

برای مخلوط شاتکریت خشک از سیمان خشک، ماسه، شن و مقدار آب کافی برای کاهش گرد و غبار قبل از اختلاط استفاده می‌شود. مخلوط بدست آمده از طریق لوله و با استفاده از فشار به دستگاه اجرای شاتکریت منتقل می‌شود. هنگام اجرای شاتکریت در نازل، آب کافی برای هیدراسیون سیمان به جریان در حال حرکت، اضافه می‌شود.

بتن شاتکریت مخلوط تر

برای مخلوط شاتکریت تر، سیمان ، ماسه، شن و آب را به روش معمول مخلوط می‌کنند. سپس مخلوط بدست آمده به نازلی که بتن شاتکریت مرطوب را با فشار هوا بر روی سطح مورد نظر حرکت می‌دهد، پمپ می‌گردد. آب مخلوط شاتکریت تر باید به اندازه‌ای باشد که اجازه پمپاژ به وسیله لوله انتقال وجود داشته باشد.

مزایا و معایب انواع بتن شاتکریت
مزایا و معایب انواع بتن شاتکریت

مزایا و معایب شاتکریت خشک

پس از استفاده از مخلوط شاتکریت خشک به صورت گسترده، تحقیقات و بررسی‌هایی در مورد کیفیت، مزایا، معایب و اصلاح این روش توسط پیمانکاران و محققان انجام شد.

از مزایای این روش می‌توان به هزینه سرمایه گذاری کم برای تجهیزات و انعطاف پذیری در اجرای شاتکریت اشاره کرد. معایب این روش نیز شامل عدم کنترل دقیق نسبت آب به سیمان، گرد و غبار زیاد، هزینه بالای سایش و استهلاک و روتور ماشین آلات؛ میزان نسبتا بالای پس ریز و محدودیت بسیار زیاد در استفاده از انواع افزودنی‌ها خصوصا الیاف فولادی است.

مزایا و معایب شاتکریت تر

با توجه به معایب و محدودیت های روش اجرای شاتکریت خشک، محققان به سمت استفاده از مخلوط تر سوق پیدا کردند. روش شاتکریت تر دارای معایب بسیار کم و مزایای بسیار زیادی است.

مزایای روش پاشش شاتکریت تر شامل کنترل دقیق نسبت آب به سیمان، گرد و غبار کم و شرایط کاری و محیطی بهتر، میزان کم پس ریز نسبت به روش مخلوط خشک به صورتی که اگر روش صحیح و دستگاه های مناسب و کارکنان آموزش دیده نیز به کار گرفته شود، پس ریز شاتکریت تر به ۵ تا ۱۰ درصد می رسد، امکان افزودن انواع مواد افزودنی، افزایش چسبندگی مصالح، کیفیت بالاتر شاتکریت تولید شده، امکان اجرای لایه‌های ضخیم شاتکریت، صرفه اقتصادی بالاتر، امکان اجرای پیوسته راحت تر نسبت به روش خشک، امکان ایجاد سازه‌های بتنی با شکل منحنی و مقاومت فشاری بالاتر و تغییرات بسیار کم در نتایج است. معایب این روش نیز مسافت حمل محدود، حساسیت زیاد به کیفیت مواد دانه بندی، هزینه‌های تمیزسازی لوله ها و هزینه سرمایه گذاری زیاد تجهیزات و وقفه‌های مجاز محدود در حین اجرا است.

کاربردهای بتن شاتکریت

شاتکریت در زمینه های مختلف عمران کاربرد دارد و بیشتر کاربرد شاتکریت در حفاری‌های زیرزمینی در سنگ است. در زمینه‌های دیگر از جمله تعمیر سازه‌ها و معدن نیز شاتکریت کاربرد دارد که مثال‌های آن به شرح زیر است.

 • حفاری زیر زمینی: چاه، تونل و مغار
 • تعمیر و تقویت سازه‌ها: پل‌ها، ساختمان‌ها، سازه‌های دریایی، سریز سدها
 • معدن: در معادن زیرزمینی برای نگهداری زمین، در معادن سطحی برای حفاظت دیواره‌های شیب دار
 • کاربردهای جدید: کف و دیواره استخرها؛ سازه‌های ضد حریق و انفجار
 • بررسی کاربرد باکتری‌ها به عنوان عامل خود ترمیم در شاتکریت
Fire retardant materials

هشدارهایی درباره عدم صحیح اجرای شاتکریت

صرف نظر از مزیت های قابل توجه اجرای شاتکریت با بالاترین کیفیت، متاسفانه در گذشته تعدادی کارهای ضعیف و گاهی اوقات غیرقابل قبول انجام گرفته که باعث شده بسیاری از طراحان و سازنده‌های حرفه ای در استفاده از آن مردد باشند. همانطور که همه روش‌های ساخت با عدم به کارگیری روش‌های مناسب باعث نامرغوب شدن کار می‌شود ، در مورد شاتکریت این امر شدیدتر بوده و نیاز به حذف و جایگزینی کامل می‌باشد.

نواقص در روش شاتکریت به چهار دسته تقسیم می شود :

 • شکست در اتصال به بستر دریافت کننده
 • لایه لایه شدگی در درزها و سطوح در برنامه‌های اجرایی لایه به لایه
 • پر کردن ناقص پشت آرماتور با مواد
 • جایگزینی مجدد موارد ریخته شده یا مواد نامرغوب

هر یک از موارد نواقص مذکور در پروژه های تعمیراتی و بازسازی اتفاق افتاده است. شاید مهمترین تفاوت شاتکریت در مقایسه با سایر روش‌های ترمیمی استاندارد این باشد که در صورت عدم امکان به کارگیری پرسنل و نیروهای متخصص و مجرب باید به سراغ روش دیگری رفت. کیفیت شاتکریت کاملا مرتبط است با مهارت و تجربه فردی که با نازل کار می‌کند.

استفاده از الیاف در بتن پاشنده

ایجاد ترک بر روی سازه‌های بتنی یکی از بزرگ ترین چالش‌هایی است که مهندسان عمران در پروژه‌های ساختمانی با آن درگیر هستند. در ۴۰ سال اخیر مهندسان عمران برای حل این مسئله از بتن شاتکریت تقویت شده با الیاف استفاده می‌کنند. بتن الیافی از تکنیک‌های ساختمانی باستانی مانند خشت، الهام گرفته است. چرا که قابلیت شکل ‌پذیری خوبی دارد و تحت تنش کششی تغییر شکل می‌دهد همچنین با وجود ترک خوردگی، ظرفیت جذب انرژی بیشتری هم دارد. ابعاد الیاف استفاده شده در بتن پاشیده از ۱۲ تا ۵۰ میلی متر متغیر است و میزان رایج الیاف در آن نیز حدودا ۳ تا ۵ درصد وزنی آن می‌باشد.

مزایای شاتکریت الیافی

بتن پاشنده الیافی در مقایسه با سایر شا‌تکریت ها دارای مزیت‌های زیر است:

 • استفاده از این محصول باعث کاهش نفوذ آب و هوازدگی در سطح سنگ می‌شود.
 • در بتن پاشنده الیافی کنترل ضخامت به راحتی انجام می‌شود.
 • الیاف موجود در بتن، در تمامی سطوح و لایه ها پخش می‌شود؛ بنابراین مقاومت کششی خوبی به سازه بتنی می‌بخشد در حالی که مش را نمی توان در همه سطوح اجرا کرد.

تیم بتن گستر دارای کارگران متخصص و کارآزموده پروژهای شما را با بالاترین کیفیت ممکن انجام می‌دهد. برای ثبت سفارش می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید فرم ثبت سفارش را تکمیل نمایید تا کارشناسان بتن گستر در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

سوالات متداول

بتن شاتکریت چیست؟

به صورت کلی به اجرای ملات یا بتن، با فشار هوا با سرعت بالا، بر روی سطوح مشخص شاتکریت گفته می‌شود.

آیا شاتکریت انواع مختلفی دارد؟

بله. شاتکریت به دو دسته کلی تقسیم می‌شود. شاتکریت مخلوط خشک و شاتکریت مخلوط تر

بتن شاتکریت خشک چیست؟

از مخلوط سیمان خشک، ماسه، شن و مقدار آب کافی برای کاهش گرد و غبار، بتن شاتکریت خشک تشکیل می‌شود.

بتن شاتکریت تر چیست؟

برای مخلوط شاتکریت تر، سیمان ، ماسه، شن و آب را به روش معمول مخلوط می‌کنند. سپس مخلوط بدست آمده به نازلی که بتن شاتکریت مرطوب را با فشار هوا بر روی سطح مورد نظر حرکت می‌دهد، پمپ می‌گردد. آب مخلوط شاتکریت تر باید به اندازه‌ای باشد که اجازه پمپاژ به وسیله لوله انتقال وجود داشته باشد.

شاتکریت الیافی چیست؟

برای جلوگیری از ترک برداشتن سازه‌های بتنی بتن را با استفاده از الیاف تقویت می‌کنند.استفاده از الیاف قابلیت شکل ‌پذیری خوبی به بتن می‌دهد و با وجود ترک خوردگی، ظرفیت جذب انرژی بیشتری هم دارد. به صورت معمول الیاف حدودا ۳ تا ۵ درصد وزنی مخلوط بتن را تشکیل می‌دهند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بتن گستر - شاتکریت چیست